WODA Z CYTRYNĄ NA ZDROWIE! – CZY ABY NA PEWNO?

WODA Z CYTRYNĄ NA ZDROWIE! – CZY ABY NA PEWNO?

Po przebudzeniu szklanka wody z cytryną, ponieważ tak zalecają lekarze i fit celebryci. Jest to panaceum na wszystkie dolegliwości i uzdrowi również naszego ducha! Czy na pewno?

Spójrzmy co mówią na to badania…

Niestety brak jest jednoznacznych badań potwierdzających wpływ na detoksyfikację organizmu. Substancje takie jak sulforafan oraz limonen w teorii powinny pomóc, ale w jakim stopniu i jaka dawka byłaby niezbędna tego niestety nie wiemy.

Brak też jednoznacznych badań potwierdzających wpływ wody z cytryną na poziom energii czy nastrój . Wdychanie olejków zapachowych pomaga w pewnym stopniu, ale nadal nie wiemy czy jest znak równości pomiędzy olejkami a wodą z cytryną.

Poprawę możemy odczuć przy bardzo dużych niedoborach witaminy C, jednak picie wody z cytryną nie jest jej najlepszym źródłem.

Możliwe, że cytryna pomoże w opóźnieniu opróżnienia treści żołądka i tym samym poprawi przyswajanie składników odżywczych, zwolni także przyswajanie węglowodanów, ale jest mało dowodów na pozytywny wpływ wody z cytryną na trawienie.

Woda z cytryną nie pomaga odkwaszać organizmu, ponieważ sama idea zakwaszenia jest

mitem. pH naszej krwi jest praktycznie stałe, jego zmiana spowoduje kwasice lub śmierć.

Jeśli nie chorujemy na raka, nasze nerki funkcjonują to nie powinno być to naszym zmartwieniem ponieważ nasz organizm doskonale radzi sobie z utrzymywaniem pH na stałym poziomie.

Picie wody nie jest też metodą na skuteczną redukcję masy ciała. Zwiększona podaż płynów pozwoli nam lepiej kontrolować spożywane pokarmy i zapewni nam nieco sytości (zwłaszcza u osób starszych) lecz same w sobie nie pomogą nam zrzucić oponki z brzucha.

Woda z cytryną nie pomoże nam w walce z nowotworami, nie zapobiegnie przeziębieniom – choć może skrócić ich trwanie przy stałej suplementacji witaminy C przyjmowanej w większych dawkach.

Natomiast woda z cytryną prawdopodobnie pomoże zapobiegać formowaniu się kamieni nerkowych.

Cytryna jako owoc jest zdrowa, jest mało kaloryczna, posiada pełne spektrum witamin, niestety (w rozsądnych ilościach) znajdziemy tylko witaminę B3, B9 oraz C więc i tak warto wrzucić ją do swojej diety.

Podsumowując:

Jeśli smakuje Ci woda z cytryną, miętą czy innymi ziołami – pij śmiało! Natomiast jeśli ledwo przechodzi Ci przez gardło, możesz spokojnie odpuścić i delektować się smakiem czystej mineralnej wody.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Koczorowski
Trener personalny
Bella Line Wellness Centrum

Wybierz klub